fbpx
Energy-24 » Fotowoltaika » Monter instalacji fotowoltaicznych zawodem przyszłości

Rynek pracy kształtuje szereg różnych czynników – jednym z nich jest obecnie zapotrzebowanie na energię odnawialną, promowaną przez rządowe programy i dofinansowania. Sprawdź, czy praca jako monter instalacji fotowoltaicznych jest dla Ciebie.

Czym zajmuje się monter instalacji fotowoltaicznych?

Jest to coraz popularniejszy zawód uprawniający do wykonywania prac w zakresie przeprowadzania instalacji paneli fotowoltaicznych. Oprócz montażu paneli, od specjalisty tego typu wymaga się wykonywania prac elektrycznych, montowania zabezpieczeń, konfiguracji inwerterów do prądu, ustalania i montażu tras kablowych do fotowoltaiki, wspierania i montażu konstrukcji dachowych, wykonywania pomiarów elektrycznych, serwisu paneli, prac na wysokościach, dojazdu do klienta i dobrej organizacji pracy.

Wytyczne Ministerstwa Gospodarki i UE

Dyrektywa unijna z 2009 roku (2009/28/WE), do której dostosowane jest polskie prawo w tym zakresie – reguluje zasady pracy i wymogi względem monterów paneli słonecznych. Dotyczy to również innych metod wykorzystywania zielonej energii, jak piece na biomasę czy systemy geotermalne. Dlatego też każdy, kto chce pracować jako monter paneli fotowoltaicznych, musi posiadać certyfikat wydany przez organ, który ma do tego prawo. Certyfikat ważny jest przez 5 lat, bo technika stale idzie do przodu.

Wymogi względem montera fotowoltaiki

Jeśli chcesz ubiegać się o certyfikat i pracować jako monter paneli słonecznych, wymaga się od Ciebie, abyś miał ukończoną przynajmniej tzw. zawodówkę oraz miał już 3-letnie doświadczenie w instalowaniu urządzeń takich jak: sanitarne, chłodnicze czy elektryczne.

Ponadto konieczne jest posiadanie zaświadczenia o niekaralności i ukończenie kursu instalatora mikrourządzeń (które prowadzą specjalistyczne placówki z akredytacją). Po 12 miesiącach od ukończenia kursu, należy zdań egzamin poświadczający nabyte umiejętności.

Są to szkolenia praktyczno-teoretyczne. Najpierw tematyka związana z historią systemów fotowoltaicznych, ustawą, perspektywami rozwoju, typami modułów. W części warsztatowej wypróbowane są różne typy inwerterów, okablowań, praca z miernikami aż po uruchomienie instalacji testowej.

Pozytywne opinie na temat fotowoltaiki są coraz liczniejsze. Stąd wniosek, że zapotrzebowania na montaż ekologicznych źródeł odnawialnych wzrośnie. Zawód montera instalacji fotowoltaicznych będzie coraz popularniejszy.

Profity dla monterów instalacji fotowoltaicznych

W związku z dużym zapotrzebowaniem na instalacje, powstaje coraz więcej firm, a co za tym idzie, pracodawcy prześcigają się w oferowaniu benefitów dla pracowników, czym chcą zapewnić sobie dobrze wykwalifikowaną i wartościową kadrę monterów. Standardem jest tutaj umowa o pracę, jak również pakiety medyczne w prywatnych klinikach i finansowanie szkoleń z zakresu odnawialnych źródeł energii, które stale podnoszą kwalifikacje. Niejednokrotnie oferowane są systemy premiowe za wyniki. W związku z tym, że praca wymaga kondycji fizycznej, obecnie pracuje w ten sposób bardzo dużo młodych ludzi, w związku z czym jest to też możliwość tworzenia relacji horyzontalnych w przyjaznych zespołach.