
Zanim kupisz swoją prywatną elektrownię słoneczną, albo zdecydujesz się na takie rozwiązanie dla swojej firmy – powinieneś wiedzieć, jak dobrać parametry konkretnie pod swoje potrzeby.
Fotowoltaika – zapotrzebowanie dla domu
Osoby prywatne przede wszystkim powinny zadbać o to, aby ich instalacja fotowoltaiczna dla domu produkowała tyle energii, ile potrzeba do zużycia w przeciągu całego roku. Zainstalowanie fotowoltaiki przekraczającej zapotrzebowanie prywatnego gospodarstwa nie ma sensu, ponieważ generuje dodatkowe koszty na etapie zakupu, zamiast przyspieszać tempo zwrotu. Skupmy się na rozwiązaniach, które będą najbardziej optymalne.
Dlatego przy wyliczeniach początkowych należy zwrócić uwagę na najbliższe inwestycje, które jesteśmy w stanie przewidzieć już teraz:
- zakup nowego energochłonnego sprzętu RTV i AGD (np. duża lodówka, dodatkowe telewizory)
- instalacja pompy ciepła
- wymiana instalacji oświetleniowej
- dobudówki itp.
Jak wyliczyć moc instalacji?
Na podstawie dotychczasowych doświadczeń i rachunków u usługodawców w zakresie energii u naszych klientów, wiemy już, że w przypadku instalacji o mocy do 10 kW klient może odebrać 0,8 kWh za 1 kWh oddaną do sieci. Z kolei w sytuacji, gdy moc instalacji mieści się w granicach 10-50 kW, możemy się spodziewać do 0,7 kWh za 1kWh oddaną do sieci.
Zwracamy również uwagę na możliwości montażowe – w zależności od lokalizacji instalacji, koszty montażu będą wyglądały inaczej. Zależy to od kąta nachylenia dachu, ewentualnej konieczności stworzenia pochyłów, czy dodatkowych zadaszeń lub słupów po najbardziej nasłonecznionej części domu. Jeśli miejsce jest narażone na szczególnie uciążliwe warunki atmosferyczne (poza Polską), to również taką instalację trzeba lepiej uzbroić.
W naszym krajowym klimacie nasłonecznienie jest optymalne w ciągu roku, w związku z czym średnio przy rocznym zużyciu 1000 kWh energii, tworzy się instalację fotowoltaiczną o mocy 1,25 kWp.
Aby nie popełnić błędu pomiarowego, na który składa się szereg czynników (ilość procentowa prądu oddana do sieci, procentowe zapotrzebowanie prądu w domostwie, opust z instalacji elektrycznej u usługodawcy i tym podobne), polecamy kontakt ze specjalistą.
Moc fotowoltaiki dla firm
Analogicznie rzecz ujmując, przy instalacji fotowoltaicznej dla firmy, należy dokonać analizy:
- dotychczasowego zapotrzebowania na energię elektryczną w przedsiębiorstwie
- planowanych zmian i inwestycji w zakresie urządzeń energochłonnych
- zakładanego kierunku rozwoju firmy (nowe lokalizacje, więcej zabudowań)
- ewentualnych instalacji w postaci farm fotowoltaicznych.
W związku z tym, że użytkowanie instalacji w przypadku przedsiębiorstw wygląda inaczej niż w klasycznym gospodarstwie domowym, ich eksploatacja może przebiegać inaczej. Rekomendujemy kontakt ze specjalistą od obsługi firm.
Ile kosztuje instalacja fotowoltaiczna?
W przypadku gospodarstw domowych średni koszt instalacji to obecnie od 10 do 20 tysięcy złotych, przy czym można skorzystać z programu dofinansowania instalacji fotowoltaicznej Mój Prąd, w którym uzyskuje się zwrot w postaci do 5000 złotych.
Firmy inwestują średnio do 25 tysięcy zlotych w fotowoltaikę, ale zależy to od wielkości przedsiębiorstwa oraz czynników wskazanych powyżej, wobec czego każdy przypadek należy rozpatrywać indywidualnie.
Który system instalacji fotowoltaicznej wybrać, off grid czy on grid?
Zwrot z inwestycji
Kiedy planujesz zakup instalacji fotowoltaicznej, sprawdź, w jakim czasie się ona zwróci. Zasada przy wyliczeniu inwestycji w fotowoltaikę jest prosta, ponieważ koszt na starcie pokrywa w zasadzie użytkowanie przez następne kilkadziesiąt lat. W związku z tym, jeśli nasze gospodarstwo zużywa duże ilości energii i nasze roczne opłaty były wysokie, to zwrot z inwestycji w fotowoltaikę będzie zauważalnie szybszy. Nasze nakłady w porównaniu do rachunków za zużycie wyłącznie u dystrybutora, redukują się na bieżąco.
Sprawdź ile zaoszczędzisz, dzięki fotowoltaice – kalkulator fotowoltaika
Koszt instalacji fotowoltaicznych poznasz dzięki bezpłatnej konsultacji z nami.