fbpx
Energy-24 » Fotowoltaika » Fotowoltaika – co to jest

Czym jest instalacja fotowoltaiczna i czemu każdy chce ją mieć? Na te pytania znajdziesz odpowiedzi w poniższym artykule.

Definicja fotowoltaiki

System instalacji fotowoltaicznej to moduły prądotwórcze, które wykorzystują energię pozyskiwaną z promieni słonecznych. Jest to instalacja tzw. zielonej energii, czyli energii odnawialnej i jej sposób montażu reguluje ustawa. Obecnie można skorzystać z dofinansowania nawet na 5000zł zwrotu z inwestycji.

Zwykle instalowane są na dachach, słupach lub na ziemi w postaci paneli na specjalnych stelażach – tam, gdzie przez cały rok nic ich nie zasłoni, aby nie zmniejszać wydajności. Ponadto najlepszym umiejscowieniem instalacji jest strona południowa i odpowiednie nachylenie względem promieni słonecznych. Monter instalacji fotowoltaicznej to wykwalifikowana kadra z ukończonymi kursami, które wydają akredytowane jednostki (tutaj również wchodzą w grę regulacje ustawowe i unijne). Także wiemy, że zawsze mamy do czynienia ze specjalistami.

Dlaczego jeszcze fotowoltaika jest tak lubiana? Ponieważ odciąża rachunki za prąd. W momencie, gdy instalacja zaczyna pobierać i wytwarzać energię ze słońca – można już liczyć zyski z instalacji. Dosłownie – kupujesz raz – i zyskujesz na lata. Typowe zużycie gwarantuje zwrot z inwestycji już nawet w 6-7 lat.

Dalsze korzyści z paneli słonecznych

W związku z tym, że w okresach letnich instalacja może pobierać więcej energii niż zużywa gospodarstwo domowe – nadwyżka prądu oddawana jest do sieci. Jeśli trzeba – można ją odzyskać. Rozliczenie z dostawcą prądu odbywa się wtedy w okresach półrocznych. W okresie zimowym w Polsce, w związku z mniejszym nasłonecznieniem, niedobory prądu wyrównywane są z sieci. Jeśli sprzedaliśmy nadwyżkę w lecie, wtedy taka okoliczność nie stanowi problemu.

Instalacje obecnie tworzone są w taki sposób, że nie wytracają wartości podczas przesyłu, a prąd „zielony” może być wykorzystany do każdej formy – zasilania sprzętu domowego, czy ogrzewania domu.

Generalnie, całość instalacji (jej rozmiar i zakres) wyliczana jest przez specjalistów na podstawie rocznego zużycia prądu w poprzednich latach – dlatego nie mamy do czynienia z dużymi różnicami w stosunku do realnego zapotrzebowania na prąd.

Fotowoltaika w domu jednorodzinnym – oferta

Sposób działania fotowoltaiki

System działa dzięki temu, że ogniwa fotowoltaiczne stworzone z krzemu, wymuszają ruch elektronów pochodzących z fotonów (najmniejszych jednostek światła). Ten ruch powoduje właśnie przepływ prądu elektrycznego. Dzięki specjalnym inwerterom można wprowadzić ten system do obiegu instalacji domowej, zamieniając prąd zmienny na stały.

Gwarancja na instalacje fotowoltaiczne

Producenci instalacji przygotowali specjalne pakiety, które gwarantują bezpieczeństwo użytkowania przez kilkadziesiąt lat, dlatego ze spokojem wydają gwarancje nawet do 25 lat użytkowania instalacji. Jest to wygoda, ponieważ gwarantuje niezależność względem koncernów i stałych wzrostów cen za prąd.