
Czym jest instalacja fotowoltaiczna i czemu każdy chce ją mieć? Na te pytania znajdziesz odpowiedzi w poniższym artykule.
Definicja fotowoltaiki
System instalacji fotowoltaicznej to moduły prądotwórcze, które wykorzystują energię pozyskiwaną z promieni słonecznych. Jest to instalacja tzw. zielonej energii, czyli energii odnawialnej i jej sposób montażu reguluje ustawa. Obecnie można skorzystać z dofinansowania nawet na 5000zł zwrotu z inwestycji.
Zwykle instalowane są na dachach, słupach lub na ziemi w postaci paneli na specjalnych stelażach – tam, gdzie przez cały rok nic ich nie zasłoni, aby nie zmniejszać wydajności. Ponadto najlepszym umiejscowieniem instalacji jest strona południowa i odpowiednie nachylenie względem promieni słonecznych. Monter instalacji fotowoltaicznej to wykwalifikowana kadra z ukończonymi kursami, które wydają akredytowane jednostki (tutaj również wchodzą w grę regulacje ustawowe i unijne). Także wiemy, że zawsze mamy do czynienia ze specjalistami.
Dlaczego jeszcze fotowoltaika jest tak lubiana? Ponieważ odciąża rachunki za prąd. W momencie, gdy instalacja zaczyna pobierać i wytwarzać energię ze słońca – można już liczyć zyski z instalacji. Dosłownie – kupujesz raz – i zyskujesz na lata. Typowe zużycie gwarantuje zwrot z inwestycji już nawet w 6-7 lat.
Dalsze korzyści z paneli słonecznych
W związku z tym, że w okresach letnich instalacja może pobierać więcej energii niż zużywa gospodarstwo domowe – nadwyżka prądu oddawana jest do sieci. Jeśli trzeba – można ją odzyskać. Rozliczenie z dostawcą prądu odbywa się wtedy w okresach półrocznych. W okresie zimowym w Polsce, w związku z mniejszym nasłonecznieniem, niedobory prądu wyrównywane są z sieci. Jeśli sprzedaliśmy nadwyżkę w lecie, wtedy taka okoliczność nie stanowi problemu.
Instalacje obecnie tworzone są w taki sposób, że nie wytracają wartości podczas przesyłu, a prąd „zielony” może być wykorzystany do każdej formy – zasilania sprzętu domowego, czy ogrzewania domu.
Generalnie, całość instalacji (jej rozmiar i zakres) wyliczana jest przez specjalistów na podstawie rocznego zużycia prądu w poprzednich latach – dlatego nie mamy do czynienia z dużymi różnicami w stosunku do realnego zapotrzebowania na prąd.
Sposób działania fotowoltaiki
System działa dzięki temu, że ogniwa fotowoltaiczne stworzone z krzemu, wymuszają ruch elektronów pochodzących z fotonów (najmniejszych jednostek światła). Ten ruch powoduje właśnie przepływ prądu elektrycznego. Dzięki specjalnym inwerterom można wprowadzić ten system do obiegu instalacji domowej, zamieniając prąd zmienny na stały.